Warning: Use of undefined constant EDD_PLUGIN_FILE - assumed 'EDD_PLUGIN_FILE' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/winsetsdkja/public_html/wp-content/plugins/font-uploader/font-uploader.php on line 59
استانداردهای ساخت شیشه دو جداره - وین ست
نوشته شده توسط مدیر سایت

استانداردهای ساخت شیشه دو جداره

استانداردهای ساخت شیشه دو جداره

 

از آنجایی که شیشه دو جداره بخش زیادی از پنجره را در بر می گیرد و نقش بسزایی در آن دارد و با توجه به اینکه در کشور ما تولید شیشه های دو جداره غیر استاندارد ( کارگاهی و یا دستی ) به صورت فراوان تولید می گردد ، بر آن شدیم تا در این قسمت شما را با نحوه تولید شیشه دو جداره استاندارد و مواد استفاده شده در آن آشنا کنیم تا بتوانیم در انتخاب این کالا بهترین تصمیم گیری را انجام دهید .

ابتدا شما را با مواد و متریال مورد استفاده در شیشه دو جداره صنعتی و استاندارد آشنا می کنیم:

  1. شیشه تک جداره فلوت :

شیشه درجه یک را فلوت مینامند و این شیشه نیز دارای چند گرید می باشد که بالاترین آن گرید A  می باشد . در شیشه دو جداره و سه جداره استاندارد به ترتیب از ۲ و یا ۳ عدد شیشه تک جداره فلوت استفاده می شود که هر کدام از لایه ها می توانند دارای ضخامت ، رنگ متفاوت ، و یا از نوع رنگی ، رفلکس ( آئینه ای ) و یا ساده باشند .

شیشه فلوت به اندازه بزرگ ( جام شیشه ) تولید می شود که بر اساس نیاز به اندازه های کوچکتر تقسیم می گردد .

در شیشه های دو جداره غیر استاندارد عمومأ از شیشه های فلوت ( شیت ) استفاده می گردد که از نظر استاندارد قابل غیاث با شیشه فلوت گرید A نمی باشد . شیشه شیت می تواند دارای موج ، جوش و یا نقطه های بسیار ریز در آن باشد که به طور عادی به چشم نمی آید و با دقت فراوان دیده می شود .

همچنین شیشه شیت به علت نا هماهنگی و ترکیب نا متعادل مواد در سطوح مختلف شیشه خواص عایق بودن ، ایمنی ، شفافیت ، ورودی نوری مطلوب و … را پایین می آورد .

  1. اسپیسر آلومینیومی یکپارچه :

حد فاصل میان دو لایه شیشه دو جداره اسپیسر آلومینیومی قرار می گیرد که در حالت استاندراد می بایست به صورت یکپارچه باشد . یعنی در چهار طرف اضلاع اسپیسر خمیدگی به چشم بخورد که با دستگاه صورت پذیرفته است .

در شیشه های دستی چهار طرف اسپیسر با دست بریده شده و با گوشه های پلاستیکی به هم اتصال داده می شوند که با کمی دقت می توان به این مسئله پی برد ، همچنین آلیاژ اسپیسر یکپارچه با آلیاژ اسپیسر دستی متفاوت می باشد چرا که اسپیسر دستی متفاوت می باشد چرا که اسپیسر دستی قابلیت خم ( بند ) شدن توسط دستگاه را ندارد و از محل فشار ( بند ) شدن می شکند .

در شیشه های دستی عمومأ از اسپیسر های دستی برشی و بی کیفیت استفاده می شود . نکته : در بعضی از شرکت های صنعتی هم از گوشه پلاستیکی استفاده می شود که تفاوت با شیشه دستی در این است که در شیشه صنعتی چسب با دستگاه بوتیل زن تزریق می شود در این مورد عیب کار در این است که چون اسپیسر از خارج از ایران وارد می شود ممکن است در مدت طولانی در کشتی ها و در انبار های گمرک بماند و این امر باعث فاسد شدن چسب می شود ولی در شیشه صنعتی چسب بوتیل در زمان تولید زده می شود .

سوپاپ ورودی و خروجی گاز آرگون :

بر روی اسپیسر آلومینیوم دو عدد سوپاپ تعبیه می شود تا در حین عملیات مونتاژ از یک ورودی گاز تزریق شده و از ورودی دیگر هوا خارج شود ، که البته در محصول نهایی دو عدد سوپاپ با درپوش پوشیده شده است .

کانکتور آلومینیومی اسپیسر :

بعد از مونتاژ و خم شدن چهار طرف اسپیسر آلومینیومی دو نقطه باقیمانده اسپیسر به وسیله ی کانکتور به هم اتصال داده می شود .

قاعدتأ کانکتور در اسپیسر دستی به علت استفاده از گوشه پلاستیکی استفاده نمی شود

رطوبت گیر شیشه دو جداره ( سیلیکاژل یا دسیکنت ) :

درون اسپیسر آلومینیومی دانه های ریز رطوبت گیر قرار می گیرد و نقش جذب رطوبت احتمالی بوجود آمده در دو لایه شیشه را به عهده دارند و به علت مسئله یاد شده استفاده از رطوبت گیر حائز اهمیت می باشد .

همچنین باید در اینجا متذکر شویم در صورت استفاده از اسپیسرهای غیر استاندارد در رطوبت گیرها به علت روان نبودن منافذ های روی اسپیسر رطوبت گیر نمی تواند به درستی عمل جذب رطوبت را انجام دهد .

  1. چسب اولیه با بوتیل :

برای اتصال اسپیسر آلومینیومی به دو لایه شیشه تک جداره بر روی دیواره اسپیسر آلومینیومی چسب اولیه یا بوتیل تزریق می گردد .

همچنین لازم به ذکر است در شیشه های دستی بوتیل استفاده نمی شود ، و در این صورت نیز امکان تزریق گاز آرگون وجود ندارد چون آببندی اولیه انجام نشده و گاز آرگون از درون شیشه فرار می کند .

  1. گاز آرگون :

در بین دو لایه شیشه به وسیله دستگاه مخصوص از ورودی سوپاپ ها گاز به درون فاصله دو لایه شیشه تزریق می شود . استفاده از آرگون در پنجره های دو جداره دارای مزایای بسیار زیادی است . آرگون گازی نجیب است . بدینمعنی که با هیچ ماده ای ترکیب شیمیایی به وجود نمی اورد . آرگون گازی بدون بو ، مزه و غیر آتش زا است .

آرگون علاوه بر کاهش رسانایی گرمایی بین دو شیشه پنجره دو جداره ، با کمتر کردن مقدار همرفت در فضای دو شیشه از اتلاف گرمایی بیشتر جلوگیری می کند . به صورت یک قانون عمومی می دانیم که غلظت گاز درون پنجره دو جداره باید بیشتر از ۹۰ درصد باشد . در طول زمان این غلظت کم می شود . مقدار کم شدن این غلظت چیزی حدود ۰٫۵ تا ۱ درصد است . کیفیت پنجره دو جداره ای که از گاز آرگون پرشده باشد تا زمانی که غلظت آرگون به ۷۵ درصد نرسد هیچ تغییری نخواهد کرد . بنابراین پنجره دو جداره ای که به صورت استاندارد با گاز آرگون پرشده باشد حداقل ۲۰ سال رسانایی عالی خواهد داشت .

  1. چسب ثانویه یا پولی سولفاید :

مهمترین بخش آببندی شیشه دو جداره توسط چسب پولی سولفاید صورت می پذیرد . چسب پولی سولفاید از ترکیب رقیق ۱۰ به ۱ دو چسب در دستگاه تزریق پولی سولفاید صورت می پذیرد و دارای استحکام و آببندی بسیار قوی می باشد .

متاسفانه در شیشه های دستی مکرر مشاهده می شود که به جای چسب پولی سولفاید از چسب های سیلیکونی یا آکواریوم استفاده می شود که از نظر مقاومت و آببندی اصلأ نمی تواند توانایی های لازم را انجام دهد .

همچنین دیده می شود در تولید های دستی برای برطرف کردن بحث یاد شده اقدام به خرید چسب پولی سولفاید نموده و میزان ۱۰ به ۱ را به صورت دستی با هم ترکیب می کنند .

حساسیت در ترکیب چسب پولی سولفاید به میزانی بالاست که ترکیب آن هنگام تزریق دو لایه شیشه توسط دستگاه صورت می پذیرد . اما در سیستم دستی به علت عدم وجود مکانیزم صنعتی و دقیق نبودن حتمأ ترکیب به صورت کامل صورت نمی پذیرد در نتیجه چسب نهایی فاقد استانداردهای نهایی می باشد و نمی تواند توقع لازم را از چسب ترکیب شده دستی داشت . حالا که با مواد اولیه در تولید شیشه دو جداره صنعتی آشنا شدید ، در مطالب بعدی به چگونگی مراحل ساخت شیشه دو جداره صنعتی با ماشین آلات صنعتی خواهیم پرداخت .

– See more at: https://winset.ir/%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa-%d8%b4%db%8c%d8%b4%d9%87-%d8%af%d9%88-%d8%ac%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%87/#sthash.hzSCisPC.dpuf

پاسخی بگذارید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند