انواع بازشو پنجره ها :

یکی از اساسی ترین موضوعات در پنجره های سو پی وی سی نوع بازشو ها می باشد

بازشو پنجره ثابت :

در پنجره های ثابت یا فیکس هیچ گونه یراق آلاتی مصرف نمی شود و برای پنجره بازشویی در نظر گرفته نمی شود . به همین دلیل دارای عایق گرما و سرما و گرد و غبار بیشتری نسبت به بازشوها دارد . همچنین در این نوع پنجره ها به دلیل فیکس بودن میزان دید بیشتری نسبت به پنجره های بازشو دارد و تنها دلیل هم نیز به دلیل نداشتن فریم و مولیون اضافی در این پنجره ها می باشد .

پنجره های تک حالته :

در این نوع پنجره ها یراق آلات تک حالته بازشو بدین صورت که یک حالته بازشو تفقی بر روی محور افقی می باید . این پنجره ها به دلیل ارزان بودن یراق مصرفی هزینه پایینتری نسبت به سایر بازشو ها دارد و به دلیل مقرون به صرفه بودن مورد استقبال بیشتری قرار می گیرد .

  • نکته قابل توجه در این پنجره ها این است که در بازشو آن فقط از یک یراق در قسمت جلویی پنجره استفاده می شود و برخلاف سایر بازشوها در قسمت بالا و پشتی هیچ یراقی استفاده نمی گردد که این باعث پرت انرژیثس بیشتری نسبت به سایر بازشو ها دارد .

پنجره های دو حالته :

در این نوع پنجره ها یراق دو حالته بازشو می باشد . بدین ترتیب که در دو محور افقی و عمودی بازشو به همراه یک دستگیره باز می شود که یک بازشو کامل و در حالت بعدی 30 درجه بازشو از بالا وجود دارد . این پنجره نسبت به پنجره های تک حالته چون از سه جهت بازشو دارای یراق می باشد عایق ماسبتری جهت اتلاف انرژی و ورود و خروج گرما و سرما و گرد و غبار می باشد .

  • در مورد استفاده از پنجره های لولایی این مشکل وجود دارد که با وجود پرده پنجره یا کامل قابل باز شدن نیست و یا کاملا غیر قابل باز شدن می باشد و یا به سختی همراه است . در پنجره های دو حالته به دلیل وجود بازشوی عمودی ( 30 درجه از بالا ) بدون جا به جایی پرده می توان از جریان هوا استفاده کرد .

پنجره فرانسوی یا دو لنگه بازشو :

این پنجره دارای دو لنگه بازشونده می باشد که مکانیزم یراق فرانسوی در آنها اجرا شده است و به طوری که در ستون وسط این پنجره ها به صورت متحرک ( بر روی یک لنگه بازشو ) می باشد . به صورتی که شما باز باز کردن هردو لنگه پنجره هیچ گونه ستونی در قسمت میانی پنجره نمی بینید و این قضیه دید بهتری به شما از مناظر می دهد .

بازشو پنجره کشویی :

بازشو این پنجره ها به صورت کشویی از هر دو طرف بازشو می باشد . مزیت این پنجره ها نسبت به پنجره های لولایی عدم اشغال فضای خانه به جهت بازشوها و مزاحم نبودن برای پرده هنگام باز کردن پنجره ها می باشد .

  • در کنار مزایای این پنجره ها معایبی نیز وجود دارد و اصل ترین آن این است که به دلیل وجود ریل های زیر پنجره و عبور گرد و غبار و عایق نبودن در مقابل گرما و سرما از طرف سازندگان پنجره های upvc توصیه نمی شوند .

بازشو های فولکس واگنی :

مناسبترین و عایق مندترین پنجره با یراق این نوع بازشوها می باشند . در این

پنجره ها در هر 4 طرف بازشو یراق در نظر گرفته شده است که بیشترین درصد عایق بودن در برابر گرما و سرما و جلوگیری از وجود گرد و غبار را دارا می باشد . و مزیت خوب این پنجره ها کشویی بودن آن می باشد که هم برای پرده منازل مزاحمتی ایجاد نمی کند و هم فضای داخلی منزل را اشغال نمی کند . مزیت خوب دیگر این پنجره ها اجرای آن در ابعاد بزرگ می باشد که بر روی این پنجره ها قابل اجراست .

  • تنها نکته در انتخاب این پنجره ها گران بودن یراق مصرفی این پنجره می باشد .

پنجره های کلنگی :

نوع دیگری از پنجره ها که اغلب برای سرویس ، آشپزخانه و گلخانه مورد استفاده قرار می گیرد به پنجره هیا کلنگی یا tilt معروف هستند . یراق به کار رفته در این نوع پنجره ها به گونه ایست که بازشویی 30 درجه از قسمت بالا و یا پایین پنجره در اختیار قرار می دهد که توسط بازویی های تعبیه شده در یراق این نوع پنجره ها همچین موقعیتی را ایجاد می کند .

نکته قابل توجه در این نوع پنجره ها ان است که این پنجره ها به دلیل کامل نبودن یراق مصرفی به هیچ عنوان آب بند و عایق کامل نخواهند بود .